Το Κύπελλο Ελλάδος όπως το ονειρεύομαι – Τα ρεπορτάζ (6)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΗΤΤΑ ΒΑΡΙΑ ΣΑΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ

Ποιο είναι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να σου συμβεί όταν είσαι φαβορί στο ποδόσφαιρο; Να μην το επιβεβαιώσεις! Αυτό έπαθε και ο Ηρακλής, και από χθες βρέθηκε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδος, αφού, στα πλαίσια των αγώνων για τον πρώτο γύρο του τουρνουά, ο Παπαφλέσσας Άμφειας (ομάδα Α’ τοπικού της Μεσσηνίας) επιβλήθηκε με 1-2 μέσα στο «Καυταντζόγλειο» του «γηραιού»!

Οι Μεσσήνιοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, όταν ο Επστάιν σκόραρε από κοντά ύστερα από έξοχη πάσα του Παπαστεριανού. Και θα μπορούσε ο Ηρακλής να ‘χε καθαρίσει νωρίτερα το παιχνίδι, αν ο γκολκίπερ Παναγιωτάτος δεν έκανε σπουδαίες επεμβάσεις στα σουτ των Σιώκη (24’), Επστάιν (30’) και Παπαζαχαρία (40’). Από σωτήρας, ο Παναγιωτάτος αποδείχθηκε και… πασαδόρος, όμως, αφού στο 44’, μετά από βολέ που πραγματοποίησε, η μπάλα έφτασε στον επιθετικό Στρόνγκι, ο οποίος έπιασε με τη μια το σουτ, αιφνιδιάζοντας το Μπαντή, που βούτηξε στα αριστερά του χωρίς αποτέλεσμα: 1-1 για τον Παπαφλέσσα, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι Μεσσήνιοι, που είχαν αποκλείσει στους δύο προηγούμενους γύρους ομάδες τοπικών πρωταθλημάτων (1-0 τον Ορφέα Καβάλας και 2-0 τον Χαλκουτσιακό), μπήκαν με αμυντικές διαθέσεις στο δεύτερο ημίχρονο, και εμπόδισαν το μείγμα παικτών της πρώτης και της δεύτερης ομάδας που είχε παρατάξει ο Ηρακλής να κάνει παιχνίδι. Τι κι αν οι γηπεδούχοι σφυροκοπούσαν την εστία του Παναγιωτάτου, τους σταματούσαν είτε τα δοκάρια (Ντιέ 57’) είτε ο νεαρός πορτιέρο (Σιώκης 61’, Σταμούλης 65’, Νεούδης 70’).

Κι ενώ ο Ηρακλής πίεζε συνεχώς, ο Παπαφλέσσας από το πουθενά (και πάλι) προηγήθηκε! Αυτή τη φορά ήταν ο μέσος Φαγάς, ο οποίος με εκπληκτική πάσα στην πλάτη της ξεχασμένης αμυντικής γραμμής του «γηραιού» σε μια αντεπίθεση έβγαλε τον ταχύτατο Στρόνγκι και πάλι σε θέση βολής, και ο Αλβανός σέντερ φορ ήταν και πάλι εύστοχος: ιδανικό πλασέ στην κλειστή γωνιά, σε λάθος θέση ο Μπαντής, 1-2 για τον Παπαφλέσσα Άμφειας!

Όλα αυτά στο 75ο λεπτό. Λίγος χρόνος έμενε, αλλά ο Ηρακλής έπαιζε σαν συμβιβασμένος με την ήττα, και δεν απείλησε τους συνεχώς αμυνόμενους παίκτες του Παπαφλέσσα. Ίσα ίσα, κινδύνεψε και με τρίτο γκολ, όταν ο αριστερός χαφ Ντρελιόζι δοκίμασε ένα σουτ από καλή θέση, με τον Μπαντή όμως να αποκρούει με τα ακροδάχτυλα στο «παραθυράκι» του.

Ο Αντώνης Ρέμος αποδοκιμάστηκε με το σφύριγμα της λήξης, όπως και όλη η ομάδα του Ηρακλή, ενώ αντίθετα χειροκροτήθηκαν οι ηρωικοί παίκτες του Παπαφλέσσα. «Είναι μια μαύρη μέρα για τον Ηρακλή», σχολίασε εξερχόμενος του σταδίου ο γνωστός τραγουδιστής και πρόεδρος του «γηραιού». «Πρέπει να αγοράσω το Ροναλντίνιο για να κερδίζουμε τον Παπαφλέσσα;», συμπλήρωσε πικραμένος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΕΚ-ΠΑΟ ΔΕΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑΝ

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του πρώτου γύρου του Κυπέλλου, οι εύκολοι αντίπαλοι δεν δυσκόλεψαν τους τρεις «μεγάλους» του πρώην ΠΟΚ. Ο Ολυμπιακός κέρδισε άνετα στο «Καραϊσκάκη» τον Εθνικό Σκύδρας με 5-0, ενώ ο ΠΑΟ επιβλήθηκε 8-1 στο ΟΑΚΑ της Αναγέννησης Σχηματαρίου (αρχισκόρερ με 5 τέρματα ο Πετρόπουλος). Όσο για την ΑΕΚ, δεν συνάντησε καμία αντίσταση από την Ένωση Λαυρίου, και την συνέτριψε με 7-0.