ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ

ME ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ…

Οι δύσκολοι αντίπαλοι προϋποθέτουν και δύσκολα απογεύματα – όχι όμως για τα Πράσινα Πουλιά, την εκπληκτική μεσσηνιακή ομάδα που εντυπωσιάζει στο φετινό Κύπελλο Ελλάδος! Οι Μεσσήνιοι, που αντιμετώπιζαν τον ομόχρωμό τους Ακράτητο (σωματείο Δ’ Εθνικής), κέρδισαν στα Λιόσια με 1-0, παίρνοντας το εισιτήριο για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου!!! Επίτευγμα, αν μη τι άλλο, εντυπωσιακό!

Ας δούμε όμως τι έγινε στα Λιόσια.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Ηλιόπουλο, σε εγρήγορση: ο Γιακουμπάκης σούταρε από καλή θέση, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε (2ο λεπτό). Η αμέσως επόμενη φάση ήταν εξ ολοκλήρου δείγμα της εξαιρετικής κατάστασης των φιλοξενούμενων: σέντρα από δεξιά του Χορταρέα, κεφαλιά-πάσα του Ασημακόπουλου στον Συρόπουλο, και εκείνος με σουτ εξ επαφής νίκησε το γκολκίπερ Ράπτη, για το 0-1 (5ο λεπτό)!

Οι πανηγυρισμοί όμως δεν κράτησαν πολύ, αφού, παρά το σάστισμα, ο Ακράτητος ενέτεινε την πίεσή του. Ό,τι και να έκαναν όμως οι γηπεδούχοι, «σκόνταφτε» πάνω στον εξαιρετικό αμυντικό χαφ ντ’ Αντρέ, ο οποίος «έλυνε και έραβε» στο χώρο του κέντρου. Παράλληλα, ο αριστερός χαφ Σιδηρόπουλος με τις κούρσες του κρατούσε σε επαγρύπνηση τους αμυντικούς του Ακράτητου, ενώ ο επιτελικός χαφ Σεβαστόπουλος με τις έξυπνες πάσες του δημιουργούσε διαρκώς κινδύνους.

Το ημίχρονο έληξε 0-1, με τον Ακράτητο να έχει σαφή υπεροχή, αλλά όχι γκολ. Το δεύτερο μέρος, όμως, ανήκε ολοκληρωτικά στους Μεσσήνιους. Όχι μόνο ο Ακράτητος δεν κατάφερε να κάνει ευκαιρία, αλλά ούτε να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα, την ώρα που οι καλοστημένοι φιλοξενούμενοι ανάγκαζαν τους γηπεδούχους στο ένα λάθος πίσω απ΄ τ΄ άλλο.

Με το άγχος και την πίεση να τους λυγίζει, οι γηπεδούχοι επιτίθονταν συνεχώς, αλλά άκαρπα. Ο Λιάπης είχε ένα καλό σουτ στο 70ο λεπτό, αλλά πέραν τούτου… μηδέν στο πηλίκο!

Τα Πράσινα Πουλιά κράτησαν εξαιρετικά, άντεξαν, και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες τους ένα κουβάρι στη σέντρα του γηπέδου να πανηγυρίζουν: ήξεραν ότι είναι μια από τις ελάχιστες ερασιτεχνικές ομάδες, που κατάφεραν να βρουν μια θέση στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου, «αποδρώντας» επιτυχώς από τους πρώτο και δεύτερο προκριματικούς της διοργάνωσης…

Χάιλαϊτ της λήξης, ο μέσος του Ακράτητου Σαρμαντζής να ζητάει τη φανέλα του… ντ’ Αντρέ των φιλοξενούμενων!!!