To Κύπελλο Ελλάδος όπως το ονειρεύομαι – Τα ρεπορτάζ (2)

ΣΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΔΙΠΛΟ…

ΚΩΣ Του ανταποκριτή μας, Γιώργου Υλατζή

Ένα εύκολο ξεκίνημα είχαν φανταστεί στο θεσμό του νέου Κυπέλλου Ελλάδος οι παίκτες του Ολυμπιακού, κάτι που έγινε πραγματικότητα στην Κω. Ο τοπικός ΠΟ Κω προσπάθησε, αλλά το τελικό 0 – 7 με το οποίο ηττήθηκε απλώς επιβεβαίωσε τα προγνωστικά. Οι ερυθρόλευκοι, παίζοντας με αναπληρωματικούς και παίκτες από την ομάδα Νέων, επιβλήθηκαν άνετα, μπροστά σε ένα κοινό 700 και πλέον ατόμων (sold out στο Δημοτικό Στάδιο Κω!), αποδίδοντας κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο και δείχνοντας το εξαιρετικό υλικό των ακαδημιών τους.

Το σκορ άνοιξε στο 10ο λεπτό ο νεαρός Μπαλοδήμος, όταν αξιοποίησε με αριστερό “ξερό” σουτ σέντρα από δεξιά του Πάντου (ο μόνος από τους “μεγάλους” που ακολούθησε την αποστολή στο ακριτικό νησί). Το 0-2 και το 0-3 ήλθαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, κι ενώ ο ΠΟ Κω προσπαθούσε να αντιδράσει: σκόρερ οι Καϊλόγλου και Σουβαλιώτης, αμφότεροι με κεφαλιές.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο ανοιχτά, αλλά τα σουτ των Λυτρίβη, Κατσιάνου και Πύρζα δεν ανησύχησαν τον γκολκίπερ Πρώιο. Αντίθετα, ο ομόλογός του του ΠΟ Κω, Μπαμπόπουλος, νικήθηκε για τέταρτη φορά από το νέο αστέρι των ακαδημιών του Ολυμπιακού, τον 16χρονο Αγκολανό João Perreira Agrinho (Ζοάο Περρέιρα Αγρίνιο), ο οποίος με πολύ δυνατό βολέ εκτός περιοχής πέτυχε το ωραιότερο γκολ του αγώνα. Τα τρία τελευταία τέρματα των ερυθρολεύκων σημειώθηκαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα, από τους Γκιάτα, Δαλλιάνη και Μισέντο.

Πριν την έναρξη του ματς, ο δήμαρχος Κω, κ. Μαυρογιαλλουρίδης, τίμησε με πλακέτα τον “αιώνιο πρωταθλητή” (όπως δήλωσε) Ολυμπιακό.

Οι συνθέσεις:

ΠΟ Κω: Μπαμπόπουλος, Λυτρίβης Φ., Λυτρίβης Π., Γιαννακίδης, Πύρζας (61′ Ζερβός), Μανταλιάς, Τόσκας, Κεραμάρης (75′ Μαμελετζής), Φαντούρος, Φαγάς, Κατσιάνος (52′ λ. τρ. Τσάμπος).

Ολυμπιακός: Πρώιος, Μήτσης, Πάντος, Πινακάς, Μπαλοδήμος, Πολυχρονόπουλος (60′ Αγρίνιο), Πηλιχός, Καραχάλιος (65′ Γκιάτας), Καϊλόγλου, Σουβαλιώτης, Μισέντος (65′ Δαλλιάνης).

ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ Ο ΠΑΟ – ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΕ Η ΑΕΚ!

Ανάλογα εύκολη ήταν και η αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αντιμετώπισε τη Δόξα Πίνδου εκτός έδρας. Οι ερασιτέχνες της ηπειρώτικης ομάδας δέχθηκαν έξι τέρματα (0-6 τελικό σκορ) στο πρώτο ημίχρονο (!) και όλα από τον ίδιο παίκτη: τον Αντώνη Πετρόπουλο, το μόνο παίκτη από την πρώτη ομάδα που βρισκόταν στην αποστολή της ομάδας! Κατά τ΄ άλλα, στην κατάμεστη έδρα της γηπεδούχου (400 άτομα και άλλοι τόσοι στα… γύρω μπαλκόνια!) ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, οι γηπεδούχοι δεν προσπάθησαν να απειλήσουν, και το ματς κύλησε απολύτως ομαλά για τους “πράσινους”.

Δε συνέβη όμως το ίδιο και για την ΑΕΚ! Οι “κιτρινόμαυροι” έπαιζαν στην Κρανούλα με τον τοπικό Αστέρα, και “τα χρειάστηκαν” όταν βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 μόλις στο 16ο λεπτό από το γκολ του 35χρονου φορ Μπαμπασίδη!!! Για 40 λεπτά, ο Αστέρας κρατούσε το “όνειρο” στα χέρια του με μαζική άμυνα, αλλά ο εξαιρετικός συνδυασμός του 56ου λεπτού των Μπίμπα-Σιδηρόπουλου και Δράκου έφερε την ισοφάριση (σκόρερ ο τελευταίος με πλασέ). Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν αγωνιστικά και ψυχολογικά, και δέχθηκαν άλλα τέσσερα τέρματα στο διάστημα που απέμενε. Σκόρερ οι Θεοδωρίδης (2), Κυρέζης και Κουκάρας.

ΛΟΙΠΑ ΝΕΑ

Κατά τα λοιπά, τα επαγγελματικά σωματεία που συμμετείχαν στον πρώτο προκριματικό δεν αντιμετώπισαν προβλήματα με τους ερασιτέχνες (ως επί το πλείστον) αντιπάλους τους. Στο “ντέρμπυ” του γύρου, ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΛ, νικητής αναδείχθηκε ο ΠΑΣ (1-0, με σκόρερ τον Τσιλογλανίδη) μπροστά σε 10.000 θεατές στους “Ζωσιμάδες”!!! Το μοναδικό θύμα έκπληξης στην πρώτη αυτή φάση ήταν ο ΠΑΟ Ρουφ (ομάδα Δ’ Εθνικής), ο οποίος ηττήθηκε 0-2 εντός έδρας από τα Πράσινα Πουλιά (σωματείο της Β΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Μεσσηνίας)! Σκόρερ του μεγάλου “μπαμ”, οι Σωτηρόπουλος και Συρόπουλος.

3 comments on “To Κύπελλο Ελλάδος όπως το ονειρεύομαι – Τα ρεπορτάζ (2)

1. (κι αν κληρωθεί καμιά ομάδα της Superleague με τα Πράσινα Πουλιά ξέρεις ποιος θα είναι ο τίτλος, έτσι; “Στη φωλιά των Πράσινων Πουλιών ο Ολυμπιακός”!😀

2. Τα Πράσινα Πουλιά έκαναν τη μεγάλη έκπληξη!